Porady

Założenie działalności gospodarczej: Kluczowe kroki do rozpoczęcia własnego biznesu

Marzysz o własnej firmie? Pamiętaj, aby dobrze się przygotować do tego kroku. Co prawda samo założenie działalności gospodarczej w Polsce jest bardzo proste, ale jej prowadzenie już niekonieczne. O czym trzeba pamiętać, zanim skoczysz na przysłowiową głęboką wodę? Sprawdź kluczowe kroki do rozpoczęcia własnego biznesu.

1.     Jak założyć działalność gospodarczą – pomysł i biznesplan

Jeśli chcesz mieć własną firmę, w pierwszej kolejności potrzebujesz dobrego pomysłu. Jest to kluczowy czynnik sukcesu każdego przedsięwzięcia. Założenie działalności gospodarczej często wynika z pasji lub chęci przekucia hobby w źródło dochodu, ale nie jest to jedyna droga. Aby znaleźć odpowiedni pomysł na firmę należy przeanalizować przede wszystkim:

  • własne umiejętności, wiedzę, zainteresowania, predyspozycje itp.;
  • sytuację rynkową, aktualne trendy, zapotrzebowanie, nisze;
  • działania konkurencji.

Prowadzenie działalności gospodarczej jest możliwe również przy bazowaniu na cudzych pomysłach – w ten sposób działają biznesy franczyzowe.

Gdy znajdziesz już pomysł, opracuj model biznesowy swojej firmy i dokładny biznesplan wraz ze wskazaniem grupy docelowej, kosztów, źródeł przychodów, planów marketingowych, konkurencji itp.

2.     Założenie działalności gospodarczej – nazwa i forma prawna

Każda firma potrzebuje nazwy. Warto o niej pomyśleć zawczasu, ponieważ jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziesz się nią posługiwać przez lata. Niezwykle ważna jest również forma prawna prowadzonej działalności. Zdecydowana większość początkujących przedsiębiorców wybiera działalność jednoosobową. W tym przypadku możliwe jest założenie działalności gospodarczej online, a także wybranie preferowanej formy opodatkowania i prowadzenie uproszczonej księgowości. Jeśli planujesz działać ze wspólnikiem, możesz również założyć spółkę cywilną lub jedną ze spółek prawa handlowego. Te ostatnie są jednak przeznaczone przede wszystkim dla większych biznesów.

Koniecznie sprawdź, czym różnią się poszczególne formy prowadzenia działalności, aby wybrać taką, która będzie najlepsza dla Twojej firmy. Korzystne może być również skonsultowanie się z księgowym lub doradcą.

3.     Założenie działalności gospodarczej – forma opodatkowania

Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, najpewniej założysz działalność jednoosobową. To z kolei oznacza możliwość wyboru formy opodatkowania. W 2023 roku nowi przedsiębiorcy mają możliwość wyboru rozliczenia:

  • PIT według skali podatkowej,
  • PIT liniowego,
  • na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego.

Jest to bardzo ważna decyzja, która może znacząco wpłynąć na zyski Twojej przyszłej firmy. Dlatego należy ją podjąć świadomie. W tym przypadku również wiele osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej porady.

4.     Jak założyć działalność gospodarczą – sprawdź, czy nie potrzebujesz pozwolenia lub koncesji

Zanim przejdziesz do formalnego założenia działalności gospodarczej, upewnij się, że nie wymaga ona specjalnego pozwolenia i koncesji. Dodatkowych formalności wymaga działalność gospodarcza związana m.in.:

  • z prowadzeniem indywidualnej praktyki lekarskiej lub apteki,
  • ze sprzedażą broni, materiałów wybuchowych itp.,
  • ze sprzedażą napojów alkoholowych,
  • z prowadzeniem gier losowych,
  • z instalacją lub naprawą określonych rodzajów przyrządów pomiarowych.

Pełną listę reglamentowanych typów działalności znajdziesz na stronach rządowych.

5.     Założenie działalności gospodarczej – online lub w urzędzie

Ostatnim krokiem jest formalne założenie działalności gospodarczej. W przypadku firmy jednoosobowej jest to możliwe online lub w urzędzie (miasta lub gminy). jak założyć działalność gospodarczą? Sprowadza się to do wypełnienia tylko jednego formularza, który stanowi wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG-1). Jeśli masz podpis kwalifikowany lub profil zaufany, wniosek złożysz przez Internet, bez wychodzenia z domu. W przeciwnym razie konieczna będzie wizyta w urzędzie.

Tym sposobem zakończysz proces zakładania działalności gospodarczej. Formalnie będzie ona uruchomiona w dniu wskazanym na formularzu CEIDG-1.

 

Artykuł partnera

0 komentarzy do “Założenie działalności gospodarczej: Kluczowe kroki do rozpoczęcia własnego biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *