Jak wybrać pierwsze mieszkanie na wynajem? – poradnik dla inwestorów
Zakup mieszkania na wynajem jest dobrą inwestycją, bo może przynieść stabilny dochód i stanowić zabezpieczenie finansowe. Aby biznes był opłacalny, trzeba podejść do niego z rozwagą i odpowiednim przygotowaniem. Wybór pierwszego mieszkania na wynajem może sprawić problem. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów?
Budżet i lokalizacja jako fundamenty udanej inwestycji
Wiemy już, że mieszkanie na wynajem jest gotową inwestycją. Jak ją zrealizować? Pierwszym krokiem jest ustalenie budżetu. Niezależnie od tego, czy mieszkanie ma zostać sfinansowane z własnych oszczędności, czy kredytu hipotecznego, należy zawsze uwzględnić dodatkowe koszty, m.in.: opłata notarialna, prowizja pośrednika nieruchomości, podatek PCC oraz remont. Trzeba również zabezpieczyć środki na pokrycie czynszu i mediów, kiedy mieszkanie będzie stało puste.
Kolejnym aspektem jest wybór nieruchomości. W dużej mierze, od dobrej lokalizacji zależy, czy lokal będzie cieszył się zainteresowaniem najemców. Dla studentów ważne są mieszkania blisko uczelni i węzłów komunikacyjnych. Z kolei rodziny z dziećmi poszukują nieruchomości w okolicy szkół, przedszkoli lub żłobków oraz parków i przychodni. Duże znaczenie mają sklepy, apteki, ale także komunikacja miejska. Planując zakup mieszkania w celach inwestycyjnych, warto zwrócić się do ekspertów w branży, do których kontakt jest pod linkiem: https://prospercity.pl/gotowe-inwestycje/. Wieloletnie doświadczenia pośrednika daje gwarancję, że nieruchomość będzie odpowiadała potrzebom inwestora.
Wybór mieszkania – stan techniczny
Wynajmujący musi rozumieć potrzeby potencjalnych najemców. Przed zakupem mieszkania warto zastanowić się, do kogo kierowana jest oferta, ponieważ każda grupa ma inne oczekiwania. Studenci poszukują kawalerek lub lokali dwupokojowych, z podstawowym wyposażeniem. Natomiast rodziny z dziećmi potrzebują M4, a nawet M5, choć niekiedy wystarczy im M3. Niezwykle ważny jest stan techniczny mieszkania.
Jeśli mieszkanie wymaga gruntownego remontu, koszt modernizacji może przekroczyć budżet. Z tego względu, przed podpisaniem umowy, należy sprawdzić, w jakim stanie są instalacje, podłogi, ściany, okna i drzwi. Dobrze jest zrobić dokładny przegląd pokoi, kuchni i łazienki, a następnie kalkulację, by mieć świadomość wysokości wydatków. Mieszkanie do remontu jest opłacalną opcją, jeśli nabywca potrafi sam wykonać większość prac. Trzeba również wziąć pod uwagę, że zanim wprowadzi się pierwszy najemca, minie trochę czasu. Niekiedy korzystniejszym wyborem jest zakup lokalu, gotowego do zamieszkania.
—
Artykuł sponsorowany